Jsou mezi námi. Vypadají jako ostatní lidé. Někdy je na první pohled nepoznáte, jindy víte hned. Možná jste o nich už slyšeli historky zahrnující slova jako manža, mimísek a Mimibazar. Víte, že šéf je do týmu raději brát nechce. Mají svoje kluby, sdružení a strašidelné facebookové skupiny. Jejich rozhovory někdy těžko chápete. Ano, jsou to maminky. 

Už jen to slovo má svůj specifický nádech. Pokud se s nějakou šťastnější vyvolenou potkáte v práci, znamená to, že i přes svoji pověst získala příležitost pracovat. Možná byste o ní měli vědět ještě další zajímavosti:

1. Každý den je pro ni loterie. Vše si krásně naplánuje. Dokonce si večer vše připraví na následující den. Vsadí na hladký průběh. Ale pak nastane ráno. Dítě se vzbudí s horečkou, nebo ho bolí hlava, bříško, nebo cokoliv jiného. V tu chvíli musí sepnout nouzový režim a vše rychle přeorganizovat. Čím důležitější aktivity ji ten den čekají, tím pravděpodobnější varianta je nouzový režim.

2. Nechápe, kde pracují ostatní rodiče. Když přijde do školky nebo do družiny po třetí hodině, její dítě tam je většinou poslední. Učitelky už jsou nastartované na odchod domů, nevadí, že tam mají být ještě dvě hodiny. Dítě jí samozřejmě vyčítá, že je tam vždy jako poslední. Jak to ostatní dělají?

3. Bojí se svého telefonu. Když se jí v práci na displeji telefonu objeví volající “Škola” nebo “Školka,” má chvíli mžitky před očima. I tady platí, že čím důležitější schůzku má, tím pravděpodobnější je takový hovor. Když pak zjistí, že jde jen o nezaplacené obědy, spadne jí kámen ze srdce,

4. Vykouzlí hostinu i ze vzduchu omaštěným větrem. Občas zapomene nakoupit něco k jídlu. Někdy se jí po celém dni v práci už nakupovat nechce. Vsadí tak na svoje improvizační kuchařské techniky. Sama je často překvapená, jak se v podstatě z ničeho pořád ještě dá vykouzlit večeře.

5. Do práce si někdy chodí odpočinout a načerpat energii. Někdy z domova ráda zdrhne do práce. Ne proto že by se snad chtěla flákat. Ale chvíle s dospělými lidmi a řešení pracovních úkolů, je pro ni často osvěžující změnou. 

6. Netflix a tablet jsou kámoši. Samozřejmě, že nechce, aby její děti trávily hodně času před obrazovkami. Někdy ale opravdu zoufale potřebuje klid na práci.

7. Krade čokoládu.  Svým dětem sice důrazně řekne, aby nejedly žádné sladkosti. Pak má ale náročný meeting a potají bere ve skříni čokoládu tak, aby to děti neslyšely (v horším případě si ji jde raději sníst na záchod).

8. Je velmi citlivá na zvuky. Dokáže rozpoznat náladu v místnosti podle tónu, výšky a zabarvení hlasu.  Bezpečně ví, že ticho je velký průšvih.

9. Zvládá neexistující multitasking. Multitasking je prý nesmysl. Pracující maminka ale třeba při online hovoru reaguje na své kolegy, u toho maluje obrázek, nebo skládá stavebnici, rozdělává pití, případně jinak pomáhá dítěti, které právě v tu chvíli něco potřebuje. A to je co?

10. Je mistr schovek. Ve svém bytě a v jeho okolí zná místa, kam se může schovat tak dobře, že ji aspoň 30 minut nikdo nenajde. Zvládla by se zašít i na celý den, ale ví, že tady už jde o životy.

11. Ovládá mikrovýrazy.  Když je připojená na online hovor a dítě začne zlobit, dokáže velmi přísným, ale přesto neznatelným výrazem vyjádřit: “Teď toho nech a jestli nepřestaneš, až skončí tenhle hovor, začnou lítat třísky!” Tady je potřeba zmínit, že děti tyto výrazy umí velmi dobře číst. Další otázkou je, zda si z nich něco dělají.

12. Vše zvládne uřídit na dálku. Dokáže po telefonu zorganizovat celou rodinu. Může se jednat třeba o rozdání úkolů dětem, které přišly ze školy, rychlokonzultaci domácího úkolu, zařízení narozeninového dárku babičce, naplánování toho, co bude k večeři. Čím zdatnější je, tím více umí delegovat.

13. Logistiku má v malíku. Převozy dětí do/ze školy na kroužky a z nich tak, aby vše navazovalo nejen na školu a její práci, ale i mezi sourozenci vzájemně. Stejně tak náhlé vyzvednutí nemocného nebo kdekoliv čekajícího dítěte kýmkoliv, když ona musí být v práci. To vše samozřejmě vzdáleně (viz předchozí bod).

14. Umí velmi dobře vyjednávat. Doma má proti sobě silný kalibr, který používá brek, vztekání, urážení, křičení apod. Oproti tomu je někdy pracovní jednání slabý čajíček. Na druhou stranu bývá nesvá, když při jednání dlouho nikdo nebrečí a všichni se chovají slušně. To ji může trošku vyvést z míry.

15. Pořád je to holka se svými sny. S narozením dětí se automaticky dostala do určité škatulky s názvem “máma.” Občas sama neví, co s tím a diví se, jak se tam s ostatními ocitla. Svoje děti miluje nade všechno na světě. I tak je to ale především holka / žena se svými sny, které by si ráda splnila. A dělá pro to, co se dá. 

 

Až tedy příště v práci potkáte nějakou maminku, dávejte si pozor na její pohled a svoji čokoládu. Jinak ji ale, prosím, berte jako normálního člověka, který chce pracovat stejně jako vy. Jen je zrovna v období, kdy toho musí zvládnout více. Tak proč jim to neumožnit?

 

P.S.: Při psaní tohoto článku nelítaly třísky a nebylo zraněno žádné dítě. Bylo jen použito větší množství kávy a nadhledu. A taky nějaké víno.

Anet 🌸

 

Share This