Na procvičení cizího jazyka stačí několik minut denně. Fajn. Ale kolikrát za den si vzpomenete, že byste si měli procvičovat jazyk? A kolikrát to uděláte?  Všeho necháte, najdete podklady a jdete na to… Osobně vím, že toho nejsem schopná. A i kdybych si v nějakých světlých chvilkách např. napsala na kartičky slovíčka, určitě si je každý den nebudu opakovat. Pokud to máte podobně, ideálním řešením pro nás jsou různé jazykové aplikace. Protože co máme stále po ruce a několikrát za den otevřeme? Telefon.

Pár minut denně = jazykovka ročně

Jak jsem psala v minulém článku, moc se mi líbil Broni kurz, na kterém, mimo jiné, hodně doporučoval a pěkně popsal aplikaci Duolingo. Hned po kurzu jsem ji vyzkoušela a dostala mě. Vyhovuje mi, že každý den mi stačí pár minut, nějaký malý prostoj a můžu si procvičit jazyky. Nemusím tvořit ani hledat nějaké podklady, protože je mám všechny stále při sobě. Příprava je nulová a kdykoliv se můžete pustit do akce. A jen tak pro zajímavost. Když dáte denně 10 min., za týden už je to 70 min, měsíčně 5 hodin, za rok kolem 60 hodin, a to už je slušné, nemyslíte? Když si spočítáte, že jazyková škola vyučuje v průměru 20 týdnů za semestr a chodíte jednou týdně na 90 minut, máte za rok také 60 hodin. Vím, že se to nedá příliš srovnávat, protože přeci jenom výuka je jiná, ale určitě je to k zamyšlení.  Zjistila jsem, že většina mých přátel, stejně jako ještě nedávno já, tuto aplikaci nezná nebo ji minimálně nevyzkoušela. Proto bych mu chtěla věnovat jeden samostatný článek a podívat se i na další aplikace, které existují.

Co je Duolingo?

Duolingo (zelená sovička) je webová aplikace, díky které se můžete učit zdarma jazyky. Jednotlivé kurzy tvoří a upravují sami uživatelé, ale nemusíte se bát, že by byly nekvalitní, protože podléhají přísné kontrole. Někdo dokonce přirovnává Duolingo k Wikipedii na jazyky. Pro mě je hodně důležité, že aplikace krásně běží na telefonu, takže ji máte v podstatě stále u sebe. Učit se můžete opravdu hodně jazyků, nevýhodou je, že v češtině se můžete učit pouze angličtinu. Ostatní jazyky tak můžete dělat přes angličtinu, popř. jiný jazyk, který umíte.

Úplně na začátku si u studovaného jazyka nastavíte, kolik minut denně jím chcete strávit. Nejméně je 5min. a supermani mají 20min. Podle této délky vám jsou připraveny výukové lekce. Jestli jste v jazyce už pokročilí, uděláte si krátký rozřazovací test. Duolingo je pro hravé povahy. Výuka totiž běží na principu počítačové hry, ve které sbíráte body, postupujete do dalších levelů (lekcí), které dokončujete a sbíráte za to body, tzv. lignoty. Nasbírané lignoty pak můžete v obchodě proměnit např. za bonusové lekce nebo si s nimi zmrazíte vaši denní řadu, když víte, že daný den nebudete mít na sovičku čas.

Jak vás Duolingo učí

Každý jazyk má tzv. strom složený z několika stanovišť. Tato stanoviště jsou vlastně tematickými oblastmi, jako např. jídlo, zvířata, oblečení, barvy apod., a mají několik kol.  Jakmile dokončíte všechna kola dané oblasti, zezlátne vám a odemknou se vám další. Strom si tak vyplňujete postupně.

DL1                DL2                  DL3

Procvičování funguje tak, že překládáte věty nebo slova. Aplikace vše vysloví, takže víte, jaká je správná výslovnost. Částečně můžete procvičit i poslech a mluvení. Překládáte věty, které slyšíte nebo zopakujete větu a aplikace vyhodnotí správnost vaší výslovnosti. Baví mě různé fanfáry a motivace sovičky při procvičování J Když se vám podaří dokončit tematickou oblast a zezlátne vám, neznamená to, že ji máte zlatou už pořád. Duolingo postupně vyhodnocuje vaše zapomínání a kromě toho, že vám průběžně nabízí naučená slovíčka, také vám opět zabarví hotová políčka a vy se k nim tak musíte vracet, pokud chcete mít celý strom zlatý.

DL4                   DL5                    DL6

 

Duolingo dbá na to, abyste procvičovali opravdu každý den a tak se vám stále připomíná a motivuje vás získáváním denních řad a bodů (lignotů) za jejich udržení. Můžete si tak třeba zdvojnásobit počet týdenních bodů, když vydržíte každý den v týdnu procvičovat. Připomínání je opravdu hodně. Dokonce jsem si musela zrušit alespoň oznámení mailem, a i tak se mi sovička na telefonu každý den připomene s tím, že mám procvičovat, popř. jakému jazyku jsem se ten den ještě nevěnovala.  Když totiž máte rozjeto více jazyků, denní řadu si udržíte i díky tomu, že se věnujete jen jednomu jazyku. Za to ale většinou zaplatíte zabarvením několika hotových políček.

V Duolingu můžete i soutěžit s kamarády a nově se připojit do různých klubů. Tuto možnost jsem zatím nevyzkoušela. Pokud byste někdo chtěl, můžeme spolu začít soutěžit nebo založit vlastní klub. Duolingo mi vygenerovalo krásnou přezdívku AnetaKonko.

Můj život s Duolingem

Když jsem Duolingo otevřela poprvé, zkusila jsem si angličtinu. Ta se mi zalíbila. Řekla jsem si, že tedy zkusím i němčinu z angličtiny a uvidím, jak to půjde. Zjistila jsem, že to jde úplně v pohodě a tak jsem zkusila ještě jeden úplně nový jazyk. A konečně jsem se odhodlala k té francouzštině. Hned ze začátku mě aplikace hodně chytla a opravdu jsem se jí každý den věnovala. Dostala jsem se na sérii 149 dní! Nikdy bych neřekla, že dokáži vydržet a opakovat nějakou činnost 149 dní po sobě. Jednoho dne jsem ale i přes všechna připomínání, které už úspěšně ignoruji, zapomněla a bylo po (hlavně že mám nasyslené lignoty J ). Duolingo vám nabídne odkoupení série zpět, ale zase tolik na ní nelpím. Pokračuji tedy dále od začátku.

A jak bych svoji výuku přes Duolingo po několika měsících zhodnotila? Je to zábava a každý den si alespoň malinko procvičíte jazyk. Můžete smysluplně využít prostoje a místo facebooku si zapnout Duolingo. Pokud už máte nějaký jazykový základ a umíte třeba anglicky, otevírá se vám možnost učení se zhruba 18 jazyků. Ze začátku mě bavily všechny 3 jazyky, které jsem si spustila. Postupem času musím říct, že mě asi nejvíc baví němčina a nejméně angličtina. Proč? Protože v angličtině jsem měla brzy hotovy celý strom, jelikož mě Duolingo vyhodnotilo jako pokročilého uživatele. Teď už si jen mohu posilovat své dovednosti, ale přijde mi, že už se nikam dál neposouvám. Pořád se pohybuji na úrovni kolem 71% znalosti jazyka a můžu dělat bezchybně jednotlivá cvičení, ale nikam dál to nevede. Možná je logické, že se s touto aplikací nedostanete na 100% znalost jazyka, možná jsem jen nepřišla na nějakou funkci. Jestli víte, jak se dostat dál, budu ráda, když mi dáte vědět.

Francouzština mě hodně bavila ze začátku, když jsem poznávala nová slovíčka a věty. Byla jsem nadšená, že umím něco málo francouzsky. Teď už jsem si na ten pocit zvykla J A začíná mi vadit, že nevím, proč jsou věty postavené tak, jak jsou. Hodně vět si odvodíte nebo odhadnete, máte je správně a pokračujete dál, ale nevíte, proč to tak je.  Nejvíc se to projevuje, když mám sama přeložit větu bez nabízených možností. Dělám hodně chyb a zvládnu to až na několikátý pokus. Jako začátečník si tak s Duolingem určitě nevystačíte, pokud chcete jazyk opravdu umět. Musíte mít doplňkové materiály a jazykem se více zabývat.

Nejvíce mě zatím baví němčina, protože gramatice ještě stačím, takže se občas naučím nové slovíčko a stále postupuji. Mám ji teď na hraně, kdy se ještě učím, ale zároveň mi to jde a tak jsem pozitivně motivovaná pokračovat. U francouzštiny tuto motivaci už trošku ztrácím a angličtina mě nudí, protože se nic nového neučím, ale zároveň nikam nepostupuji. Dál v ní ale pokračuji, protože si chci uchovat svůj zlatý strom a hlavně se jí každý den alespoň chvíli zabývat.

Kam můžeme dál?

Duolingo ale není jediná aplikace, pomocí které se můžete učit jazyky. Ještě jsem koukala např. na Quizlet nebo Memrise, které vám také poběží na telefonu. Ty jsem ale zatím jen prolétla a moc nezkoušela. Pokud se k nim časem více dostanu, určitě o nich na blogu také napíšu.

Jestliže ale chceme umět jazyky na pokročilejší úrovni, pouze s aplikacemi si určitě nevystačíme. Jsou spíše podpůrnými zdroji výuky a sama si uvědomuji, že se do jazyků budu muset více opřít. Průběžně vás budu informovat o tom, co jsem objevila, zkusila, jak to jde, či nejde.

Inspirace

Také jste objevili nějaké zajímavé aplikace, které vás chytly? Nebo byste mi poradili něco zajímavého k Duolingu? Chcete se mnou soutěžit? Spojme se pro inspiraci!

Share This