Za chvíli to vypukne. Léto, dovolená, jupí! Ale také děti, které mají dva měsíce prázdnin. Vy si nejspíš tak dlouhou dovolenou vzít nemůžete, pokud nejste učitel/ka nebo třeba herec/čka. Děti se nemohou dočkat, zatímco vy máte lehký tlak v žaludku, protože trnete hrůzou, jak to všechno skloubíte. Možná patříte k těm rodičům, kteří si prázdniny naplánují už v lednu a přesně vědí, jak bude vypadat každý týden. Já jsem spíše ten typ, který to nechává na poslední chvíli. Jak tedy na to, když máte děti doma o prázdninách, ale vy musíte pracovat?

Pokud musíte opravdu každý den fyzicky do práce, je to extrémně náročné a chápu, že každý týden musíte mít dopředu pečlivě rozplánovaný. Předpokládejme ale, že můžete alespoň občas pracovat z domova a práci si flexibilněji rozvrhnout. Je to obrovská výhoda, za kterou jsem nesmírně vděčná. Na druhou stranu, moje děti jsou vždycky nešťastné, že jsou doma a já pracuju. Jak se tedy ještě teď můžete připravit na prázdniny?

Plánovat a zase plánovat

Jestli něco chce plán, jsou to určitě prázdniny. I když ho děláte na poslední chvíli. Do kalendáře si nejdříve dám všechny týdny, které mám vyřešené. To je většinou společná dovolená a příměstské tábory. U ostatních týdnů nastává kreativita.

Zkuste ještě tábory

Jestli zjistíte, že máte nějaký týden plonkový, zkuste přeci jenom ještě nějaké příměstské tábory. Je možné, že někde ještě bude volno. I když časově to může být složité (když jsou např. od 8 do 15), je to pořád lepší než nic.

Rozdělení dne do bloků

Moje děti si občas stěžují, že v létě nejsou skoro doma. Takže letos jsem se rozhodla přidat nějaký týden doma. Předem ale vím, že budu muset dobře rozmyslet, co budou každý den dělat, aby se to nezvrtlo v celodenní koukání na telku a vzájemné bitky. Je fajn se vždy večer domluvit, jak bude vypadat příští den. Dohodneme se, kdy budu pracovat a kdy se jim budu věnovat. Rozdělení práce na bloky je super pro naši koncentraci a děti to ocení taky.

Pomoc babiček a kamarádů

Máte hlídací babičky? Bingo! Vyhráli jste jackpot. Jestli se do hlídání nehrnou, zkuste lehký nátlak. Pokud i tak odolávají, zkuste kamarády. Možná jsou v podobné situaci jako vy a mají bezprizorní děti. Tak co je dát dohromady? Pro mě osobně jsou skvělé týdny, kdy pracuji na chatě a kousek je moje kamarádka učitelka se dvěma stejně starými dětmi. Děti šťastné, já šťastná a kamarádka šťastná večer, kdy si dáváme vínko.

Tablet a televize někdy pomůžou

Vyčítáte si, že děti koukají na televizi, tablet nebo mobil? Není to ideální, nemělo by to probíhat celé prázdniny, ale někdy prostě potřebujete klid. A děti musí zjistit, co je zrovna trendy. Aspoň nebudou v září ve škole úplně out. Tak si to zase tolik nevyčítejte.

Kreativní činnosti a AI

Jsem úplně levá na kreativní a různé vyráběcí činnosti. Nejen že mi to nejde, ale ani nedokážu vymyslet, co by mohly tvořit děti. Zkuste se ale zeptat umělé inteligence. Např.: „Jsem pracující máma, která má o prázdninách doma dvě holčičky ve věku 8 a 11 let. Potřebuju jim zadat kreativní úkol, který je bude obě bavit a zabere jim dvě hodiny. Navrhni mi pět nápadů, které by mohly dělat.“ Když vám to napoprvé přijde mimo, chtějte další návrhy. Mně to navrhlo třeba výrobu vlastní komiksové knihy nebo malování na kameny. To by je bavit mohlo.

Zapojení do domácích prací

Joo, vaše děti asi nebudou šťastné, ale někdy se to naučit musí. Nechcete přece začít druhou směnu doma, když skončíte s prací. Když vidím, jak uklízím a děti se válí na gauči, kolikrát to ve mně hodně vře. Ale je moje chyba, že jim nedám žádný úkol. Prázdniny jsou ideální čas na to, abyste se s dětmi domluvili, s čím vám každý den pomůžou – vyndání nádobí, utření prachu, pověšení prádla, příprava jídla… Však vy víte, co tam přidat.

Sežeňte kamarády ze školy

Řekněte dětem, ať ještě teď zjistí, jak mají rozplánované prázdniny jejich kamarádi ze školy. Není nic lepšího, než když mají s kým vyrazit ven nebo třeba hrát hry, zatímco vy můžete s klidem pracovat.

Někam si zalezte / utečte!!

Určitě jste už někde četli, jak je důležité mít doma místo na práci, kde máte klid. Jenže někdy není klid ani tam, když se vám za zády hádají děti. Zkuste je vyhnat ven a vymyslet jim třeba nějakou venkovní aktivitu (ChatGPT opět může být dobrý parťák). A nebo utečte pracovat ven vy. Kdo uteče, ten se zachrání!!

Přeji vám krásné prázdniny a zase v září! 🙂

 

Share This