„Když já to nezvládnu…,“ „Nemám dost času…,“ „Nemám dost peněz…“ Výmluvy? Přejdou! Chcete začít podnikat nebo prostě jen dělat něco svého a potřebujete kopanec? Doporučuji vám knížku Restart. Napsali ji zakladatelé firmy 37signals, kteří přistupují k podnikání jednoduše, boří zajeté poučky a ono to jde! Knížka je plná neotřelých rad, skvěle se čte a nejtěžší pro mě bylo vybrat 7 nej, které nechci zapomenout. Otevřete tedy další Sedmičku a nechte se nakopat (aspoň trošku).

IMG_20180816_194540_693

 

Začněte něco dělat – „každý z nás má alespoň jednoho kamaráda, který říká: „Nápad s eBay jsem dostal taky. Kdybych po tom tehdy šel, mohl ze mě být miliardář!“ Taková logika je ovšem ubohá a zároveň naprosto klamná. Mít nápad udělat eBay má skutečně daleko od jeho vytvoření. Vždy bude záležet na vaši práci a na myšlenkách, slovech nebo plánech… Prvotní geniální nápad je natolik malou součástí celé formy, že je téměř zanedbatelný. Skutečnou otázkou je, jak dobře ho realizujete.“

Zanechte po sobě stopu – „chcete-li dosáhnout velkého úspěchu, musíte cítit, že vybočujete z průměru. Tedy že uděláte smysluplnou díru do světa… To nutně neznamená, že musíte vynalézt lék proti rakovině. Měli byste ale cítit, že vaše práce má smysl. Měli byste mít potřebu, aby vám zákazníci říkali: „Tohle mi zlepší život.“ Měli byste žít s pocitem, že když pracovat přestanete, ostatní si toho všimnou.“

„Není čas“ není omluvou – „nejběžnější výmluvou na světě je věta: „Na to není čas.“ Každý tvrdí, že by hrozně rád založil firmu, že by se naučil hrát na hudební nástroj, uvedl na trh nějaký vynález, napsal knížku nebo cokoliv jiného, ale že prostě den na to nemá dost hodin. Ale jděte. Času je vždycky dost, pokud umíte správně využít. A ani si nemyslete, že musíte hned opouštět své běžné zaměstnání. Prostě začněte a vytvářejte svůj projekt snů třeba v noci….Tady nemluvíme o nějakých nocovkách nebo o šestnáctihodinové pracovní době – jenom o tom, jak z dosavadního stavu vymáčknout třeba jen několik hodin týdně….Uděláte-li to, sami zjistíte, zda máte o nápad zájem a skutečně vás nadchnul, nebo jestli jde jen o pomíjivou záležitost.“

Workoholismus – „naše kultura vyzdvihuje workoholiky… Zničit se prací na nějakém projektu je považováno za čest. Nejenže je workoholismus zbytečný, ale je dokonce hloupý. Když pracujete víc, neznamená to ještě, že jste svědomitější, nebo že víc uděláte. Jenom to znamená, že víc pracujete… Možná o sobě tvrdí, že jsou perfekcionisté, ale ve skutečnosti se jenom utápějí v nepodstatných detailech, místo aby šli na další úkol. Workoholici zkrátka nejsou žádní hrdinové. Nedokážou čas zachránit, jenom ho spotřebovávají. Skutečný hrdina je už dávno doma, protože dokázal zvládnout svou práci rychleji.“

Stačí být jen dobrý – „problémy se obvykle dají vyřešit nějakým jednoduchým až banálním způsobem. To znamená, že vás nečeká žádná fascinující práce. Nemusíte při nich ukázat vaše fascinující schopnosti. Jenom uděláte něco, co vám pomůže dokončit úkol, a potom prostě jdete dál. Tenhle přístup vám asi nezaručí obdivné pohledy, ale práci s ním zvládnete také… Když na dokončení úkolu stačí dobré řešení, udělejte je. Je to určitě lepší, než nerozumně rozhazovat nebo nedělat nic pro nedostatek prostředků. A pamatujte si, že dobré řešení můžete obvykle na vynikající změnit později.“

Jděte spát – „vyhýbat se spánku není dobrý nápad. Jistě, teď zaberete, ale později tu cenu stejně zaplatíte: Ničíte si kreativitu, pracovní morálku i pevné postoje. Jednou za čas se dá nocovka zvládnout, ale jen uvědomujete-li si všechny její důsledky. Nedělejte z ní pravidlo… Někdo je na nedostatek spánku masochisticky pyšný. Dokonce se svou únavou chlubí. Vás ale neohromí. Vyčerpání se brzy vrátí oklikou a kousne je do pozadí.“

Přerušování je nepřítelem produktivity – „pracujete-li do večera nebo o víkendech, neznamená to, že byste toho měli na práci tolik. Je to proto, že dostatečné množství práce nezvládnete v běžné pracovní době… A důvodem není nic jiného než přerušování. Přerušování rozbíjí pracovní den do série pracovních fragmentů… Mnohem vhodnější je se přesunout do „samotářské zóny.“ V dlouhých časových úsecích samoty jste nejproduktivnější. Když se nemusíte neustále myšlenkově přepínat mezi úkoly, zvládnete toho spoustu.“

Mějte krásný víkend a dejte si Sedmičku!

Share This