Naše schopnost soustředit se je 8 vteřin. To je o vteřinu méně než dokáže zlatá rybička. Vědomá mysl je přitom dalším krokem ve vývoji lidstva k tomu, abychom přežili… Co s tím? Jak trénovat svoji soustředěnost? Co když se dokážeme nejlépe soustředit v době, kdy musíme dělat úplně jiné činnosti?

O tom jsme se bavily v dalším díle Podcastu o práci s Jana Jandova.
Ale samozřejmě to není vše, co jsme probraly.

Dále jsme mluvily třeba o tom:
– Co jako koučka často řeší se svými klienty
– V čem spočívá princip koučouvání
– Kdo by o koučování měl uvažovat

Jana je spoluorganizátorkou známé konference Happiness at Work , a proto jsme nemohly opomenout téma štěstí v práci:
– Kdo reálně řeší, jestli je v práci šťastný?
– Co když nemám moc na výběr a práci nemůžu jednoduše změnit?
– Kdo je zodpovědný za naše štěstí v práci? Manažer to není….

V Podcastu jsem se nejdříve zaměřila na oblast koučování. Zajímalo mě, jaká byla cesta Jany k tomu, aby se stala koučkou a co je důležité umět jako správný kouč. Možná vám někdy vrtalo hlavou, jaký je rozdíl mezi koučem a mentorem. I na tuto otázku se dostalo a Jana to velmi hezky vysvětlila. Jana říká, že „trefit cíl může člověk v případě, že stojí naproti tomu to cíli“ a to je podstata koučování.

Hodně mě zajímala oblast mindfullness. Určitě jste se s tímto pojmem již setkali. Můžeme ho vysvětli jako schopnost bytí v přítomném okamžiku. Jana v podcastu ještě pěkne dodává, že je to bytí v přítomném okamžiku bez jakéhokoliv hodnocení. Dnes na nás útočí mnoho vlivů z okolí, kvůli kterým se nedokážeme dostatečně zabrat do práce a soustředit se. Víte, kdo se dokáže velmi dobře soustředit? Jsou to malé děti. Vzpomeňte si, jak vám někdy vůbec neodpovídají, když si hrají. Není to proto, že by nechtěly, ale proto, že jsou tak moc zabraní do hry, že vás ani nevnímají. Někdy ale opravdu nemáme podmínky pro to, abychom se mohli na nějakou dobu ponořit do soustředěné práce. Jak toto vyřešit? Jaké malé krůčky ke zlepšení soustředěnosti můžeme podniknout? To vše se dozvíte v Podcastu o práci.

Jana spoluorganizuje skvělou konferenci Happiness at Work. Ptala jsem se jí proto na to, co pro ni znamená štěstí v práci. Jana říká, že být šťastný v práci je velmi důležité, jelikož v ní trávíme podstatnou část života. Pokud by lidé více řešili to, jestli jsou v práci šťastní, bylo by nám všeoběcně lépe. Zároveň je ale důležité říci, že bychom neměli oddělovat štěstí v práci a štěsti v životě. Tyto dvě oblasti jdou ruku v ruce. Co když ale pracujete někde, kde šťastní nejste a nemáte velkou možnost změny? I toto téma jsme s Janou otevřely.

Podcast můžete poslouchat v podcastových aplikacích (Spotify, Google, Apple), nebo si ho pusťte níže.

Share This