V tomto dílu Podcastu o práci jsem si povídala s hostem, kterým byl Ondřej Nečas. Ondra působí v projektu Uplatnitelní, jehož cílem je propojovat zaměstnavatele a lidi s hendikepem. Dozvíte se tak například, kdo je člověk s hendikepem, jak mohou zaměstnavatelé zaměstnat hendikepované, nebo co má hendikepovaný dělat, když hledá práci. Jelikož je Ondra zakladatelem Školy improvizace, dostalo se i na toto téma. Jak vám může improvizace pomoci v pracovním živote? Poslechnětě si podcast.

Co zajímavého Ondra říkal?

Projekt Uplatnitelní

Vymysleli jsme pro firmy sérii workshopů, aby si uvědomili, co to znamená zaměstnávat lidi s hednikepem. Není totiž nic horšího, než když si firma řekne, že bude zaměstnávat lidi s hendikepem, ale udělá to standardní cestou, jako když jde hledat zdravé lidi. Často se stává, že je to časem demotivuje v zaměstnávání lidí s hendikepem.

Cílem je udělat osvětu ve firmách tak, aby byly ochotné a věděly, co je to zaměstnávat lidi s hendikepem a otevřít jim dveře.

Hendikep může být cokoliv zdravotního, dokonce i třeba cukrovka. Velmi často nejsou hendikepy vidět. Může to být deprese, psychické potíže, fyzické. Na první dobrou je nevidíme, ale je potřeba o nich něco vědět, když takového člověka zaměstnáváme.

Ne každý hendikepovaný to má stejně. Pomáháme s definicí pozice pro HR, co by zájemce měl splňovat, jaké to můžou být hendikepy a podle toho se k nim mluví.

To, jestli je člověk schopný být zaměstnán, vychází z jednotlivých případů. Většinou to jde na určité pozice, ale můžou být pozice, na které to nejde. 

Pokud firmy chtějí, je nejjednodušší jít na uplatnitelni.cz a popovídat si o tom, co potřebují. První krok je uvědomit si, jestli něco chceme, potom odhodit všechna očekávání, spojit se s námi a potom to zkusit.

Často mají lidi obavu, že nebudu vědět, jak se k takovému člověku budou chovat. Časem jsem si uvědomil, že ty lidi jsou pořád jenom lidi a jsou úplně stejný. My k nim často přistupujeme s lítostí a tím, že jim jdeme pomoc, ale oni nechtějí pomoc. Chtějí stejný přístup.

Pokud hledá hendikepovaný člověk práci, určitě by měl navštívit jobs.cz, kde jsou pozice pro lidi s hendikepem, nebo kontaktovat Takavárnu, kde jim poradí, případně odkáží na někoho dalšího

 

Improvizace

Schopnost rychle reagovat v dané situaci. Dovednosti, které dělají lidi na pódiu, přenášíme do každodenní praxe a učíme, aby se v tom lidi cítili dobře. Zároveň je učíme, aby se cítili dobře sami se sebou.

Lidi ve škole improvizace zjišťují, že za každé situace nemusí být chytrý a vtipný, resp. snažit se o to. Oni budou, ale učíme je najít vnitřní klid. Cesta je skrze cvičení a hry ve skupinách.

Nechceme lidi hnát do nějakého strachu, ale chceme, aby byli v klidu. Každý tam přijde a něco hledá a většinou to najde, nebo najde ještě něco úplně jiného. Například přestávaji řešit, že děljí chybu, jak je řeší ostatní, nevadí jim prezentovat před ostatními. Přináší ti to svobodu a schopnost reagovat.

Chodí k nám lidi každého věku, každé profese. Mamky na mateřské se k nám chodí rehabilitovat.

Share This