Abychom se dobře naučili cizí jazyk, je potřeba věnovat mu každý den alespoň chvilku. O tom si tady na blogu můžete přečíst článek Jak se efektivně učit cizí jazyky a neskončit po pár pokusech. No jo, kde ale každý den vzít tu chvilku? Jednou ze skvělých variant jsou podcasty, které slouží přímo k výuce jazyků. Jednotlivé epizody vycházejí často a mají jen několik minut. Když se podíváme na angličtinu, dala jsem dohromady seznam 10 podcastů, díky kterým můžete každý den věnovat chvilku svého času tomuto jazyku.

České podcasty

Českých podcastů, se kterými byste se mohli učit anglicky, moc není. Já sleduji dva a zatím jsem ani na žádný jiný nenarazila.

 

BroňaCast  – nadšený učitel angličtiny z Brna, který má svůj YouTube kanál, nedávno spustil i podcast. Pokud třeba ještě nejste tolik pokročilí v angličtině, je fajn, že na vás mluví česky. Epizody mají maximálně kolem 25 minut. Témata, která si můžete poslechnout jsou třeba „Používání členů v angličtině“, „7 jednoduchých anglických vět co správně nepřeložíš“, „Nejčastější chyby v anglické výslovnosti“

 

 

Kubova English – Kuba má hodně osobitý styl a vysvětluje různé anglické špeky. Takže jestli chcete znát anglické sprosťárny, jste u Kuby správně. Jednotlivé epizody mají kolem 20 minut. Díly, které si můžete například poslechnout: „Jedu english – můj učitel na střední byl degeš“, „Valentýnské fráze! Romantika a vztahy“, „Minulý průběhovy čás – lehká gramatika“. Mimochodem Kuba má hodně rozjetý i Instagram, kde vysvětluje různé hovorové pojmy.

 

 

Anglické podcasty

Jestli nejste úplní začátečníci, mám pro vás pár anglických podcastů, které vám vysvětlí gramatiku a obohatí vás o nové výrazy. Skvělé jsou podcasty z dílny BBC.

6 Minute Grammar – Už název napovídá, že každý díl má 6 minut, ve kterých je vysvětlená nějaká část anglické gramatiky (např. Časy, 3. Kondicionál apod.)

 

 

 

6 Minute English – stejný formát jako výše uvedený podcast, jen se zde během 6 minut rozebere nějaké téma. Rychlý úvod, jádro tématu a shrnutí toho, co nového jsme se naučili (např. Je dobré nesouhlasit?, Čištění vzduchu, který dýcháme, Co inspiruje ženy k účasti v politice?). Nejen že se naučíte nové pojmy, ale dozvíte se i zajímavé informace. Rychle, jasně, stručně.

 

 

Learning English News Review – maximálně 10 minutové epizody, které se zaměřují na nějaké aktuální téma ze světového dění (např. Šíření koronaviru, Billie Eilish na Grammy apod.)

 

 

 

The English We Speak – jednotlivé epizody mají kolem 3 minut a vždy se naučíte nějaké nové slovní spojení nebo výraz jako například „nomophobia“, „rat race,“ „nebo talk the talk“ – víte, co to znamená?

 

 

 

Poslouchat můžete i další anglické podcasty, které natáčejí různí lektoři angličtiny:

Happy English Podcast – epizody mají kolem pěti minut a učíte se jak gramatiku, tak nová slovíčka a používané fráze (např. Používání slova “more”, Porovnání similar, different a the same, nebo Slang a idiomy, které se používají v kanceláři)

 

 

 

Speak English Now Podcast – v 15 minutových epizodách se rozebírá nějaké téma nebo gramatický jev. Na začátku většinou slyšíte rozhovor, nebo příběh, potom je vysvětlená gramatika a na konci si můžete zkusit odpovědět na položené otázky (témata jsou třeba Zůstaňte motivovaní při učení se angličtiny, Mění angličtina vaší osobnost? nebo Valentýn v USA.)

 

 

 

Learn English English class101.com – epizody od 5 do 15 minut opět zaměřených na nějaké téma (např. Kariéra: běžně používané termíny, Top 7 způsobů, jak zlepšit vaši angličtinu, 10 slov a frází spojených s řízením)

 

 

Espresso English – dejte si espresso, za 5 minut ho ani nestihnete vypít a už budete mít poslechnutý díl Anglické fráze pro hovory o počasí, naučíte se 10 slovíček začínajících na “F” nebo Jak mluvit anglicky přesvědčivě.

 

 

Kdy podcasty poslouchat

Vidíte, že všechy uvedené podcasty mají jen pár minut, takže si je můžete poslechout třeba při jízdě autem, ve veřejné dopravě, nebo při úklidu. Každý den na vás bude někdo chvilku mluvit anglicky a vás to posune o kus dopředu. I když anglicky už umíte, není na škodu zopakovat si gramatiku. Já zjišťuji, že jsem spoustu věcí už zapomněla a hodně jich nevěděla. Podcasty si můžete klasicky stáhnout v podcastových aplikacích vašich chytrých zařízení. Dáte si „Odebírat“ konkrétní podcast a nové epizody se vám budou už aktualizovat samy.

Další variantou pro zlepšení angličtiny jsou krátké anglické podcasty, které nejsou zaměřeny přímo na výuku, ale věnují se nějakému konkrétnímu tématu. Dozvídáte se tak zajímavé novinky, jste v obraze a ještě promrskáváte cizí jazyk. O nich ale zase někdy jindy.

Znáte nějaké jiné výukové podcasty na angličtinu, které byste doporučili? Napište mi do komentáře.

Share This