Jak obstát jako žena ve vedoucí pozici mezi muži? A je v otázce flexibilních úvazků vždy problém na straně zaměstnavatelů? Jana Patková pracovala několik let v pozici HR Directorky a zároveň vychovává tři děti. Má tak na tuto problematiku pohled jak ze strany zaměstnavatele, tak ze strany mámy. V rozhovoru jsme probíraly:

Jak uspět jako žena mezi muži ve vysoké pozici

“Předpoklad k tomu, aby vám něco šlo, je, být houževnatý, chtít věci dělat dobře a mít radost, že něco děláte, ať je to cokoliv.”

“Čím výše jsem postupovala v kariéře, tím těžší to bylo. V okamžiku, kdy začnete být pro muže ohrožením nebo byste měla být na stejné úrovni, oni začnou mít pocit ohrožení a není to jednoduché. Začala jsem hledat cesty, jak udělat, aby mě brali.”

“Nakonec nejvíc zafungovalo být prostě žena se vším, co k tomu patří.”

“Myslím si, že by si i žena na vedoucí pozici měla zachovat manažerskou a lidskou jemnost a naučit se formulovat své názory a komentáře jemně, ale trvat na nich.”

Flexibilní úvazky – zájem firem a maminek

“Pokud chcete skloubit profesi a kariéru, musíte přistoupit na armádní režim.”

“Musela jsem přistoupit na hru, že jsem měla chůvu, paní na úklid, na žehlení a snědlo to třetinu platu. Fungovala jsem jako armádní generál.”

Firmy a flexibilní úvazky

“Naivně jsem se domnívala, že velký zdroj kandidátů může být mezi maminkami na mateřské dovolené.”

“Ze všech maminek, které jsme oslovili, se přihlásily na náš Mamacamp dvě, ale stejně jsme nebyli schopní pro ně najít uplatnění.”

“Mindset v naší zemi a nastavení firem ještě není takové, aby pro maminky bylo zázemí a podpora ze strany rodiny. A zároveň se to u nás ještě nenosí. Pořád je to tak, že máma bude doma.”

“Udělali jsme mateřskou školku ve Faurecii, všechno bylo přizpůsobené, ale přihlásili se dva zaměstnanci.”

“Podpora ze strany institucí už je, ale je to spíše komplexní problém, který se postupem času upraví.”

“Někdy nabídky jsou a zaměstnavatelé by byli vstřícní, ale pak přijde maminka a všechno je problém.”

“Když se maminka rozhodne pracovat, musí tomu něco obětovat.”

Vzdělávání

“Hrozně bych všem doporučila, aby si vždycky vyhradili čas sami pro sebe, ve kterém se budou věnovat věcem, které je baví, ať je to cokoliv.”

“Když budete při této činnosti čerpat energii, budete mít energii na ostatní činnosti”

“Učím se žít úplně znovu. S velkým respektem, pokorou a učím se prodávat sama sebe.”

Share This