Představte si, že jste se ocitli na akci, kde jste potkali člověka, který nabírá lidi do vaší vysněné firmy. A zrovna mají otevřenou pozici, na kterou byste se chtěli přihlásit. Vy ale máte jen pár minut na to, abyste tohoto člověka zaujali a možná tak získali svoji budoucí práci. Co teď? Jak to uděláte? Pomoci vám může tzv. elevator pitch.

Co je elevator pitch

Elevator pitch je krátká, poutavá prezentace, ve které představíte sebe, své dovednosti a zkušenosti a vysvětlíte, proč byste byli ideálním kandidátem na danou pozici. Název “elevator pitch” můžeme najít také pod názvem “elevator speech” (doslova “výtahová řeč“). Pochází z představy, že byste se měli zvládnout odprezentovat během jízdy ve výtahu – cca za 30 sekund až 2 minuty.

Původně byla elevator pitch krátká prezentace vašeho produktu, projektu nebo společnosti a sloužil k rychlému přesvědčení potencionálních investorů. Představte si dobu, kdy nebyl internet, sociální sítě, mobilní telefony. Dostat se k důležité osobě byl někdy pěkný oříšek. Když jste měli to štěstí a nastoupili jste s takovou důležitou osobou do výtahu, měli jste jedinečnou a krátkou možnost získat si tohoto člověka.

Dnes se elevator pitch využívá ve všech oblastech života, od podnikání po osobní rozvoj, a je nezbytný pro každého, kdo chce vyniknout v konkurenčním prostředí.

Proč si elevator pitch připravit?

Elevator pitch může otevřít dveře k novým příležitostem. V prostředí, kde je čas cenný a pozornost omezená, vám umožňuje rychle a účinně představit své klíčové dovednosti, cíle a jedinečnou hodnotu. Ať už jde o síťování, hledání práce, nebo prezentaci nápadu, dobře připravený elevator pitch vám dává výhodu. 

V oblasti hledání práce vám pomůže uvědomit si, v čem jste dobří, co můžete nabídnout a proč pro daného zaměstnavatele chcete pracovat. Jeho formulace vám pomůže:

 • Zaujmout potenciální zaměstnavatele v krátkém čase – víme, že první vteřiny jsou velmi důležité.
 • Jasně a srozumitelně prezentovat své dovednosti a zkušenosti – bez zdlouhavého vyprávění o tom, že maminka pracovala jako švadlena a tatínek jako řidič autobusu. 
 • Odlišit se od konkurence – protože málokdo se nad sebou dopředu zamyslí.
 • Získat více pracovních příležitostí – jasné formulace a jasná vize přilákají nejen více nabídek, ale také budou tyto nabídky relevantnější

Jak si elevator pitch připravit?

 1. Určete si cíl. Vždy je dobré vědět, kam směřujeme. Čeho chceme dosáhnout? Získat práci, budovat osobní značku, rozšířit svoji síť kontaktů?
 2. Definujte své publikum. Váš pitch by měl být přizpůsoben lidem, kterým jej prezentujete. Zvažte jejich očekávání, potřeby a zájmy, a přizpůsobte svůj styl prezentace tak, aby rezonovala.
 3. Vyjádřete svou unikátní hodnotu: Co vás dělá výjimečnými? Zaměřte se na své silné stránky, specifické dovednosti a relevantní úspěchy. Ukažte, proč by si měli vybrat právě vás.
 4. Sepište si klíčové body. Co chcete o sobě a své práci sdělit?
 5. Buďte struční a výstižní: Vaše prezentace by měla být krátká a k věci. Soustřeďte se na klíčové body, které chcete sdělit a myslíte si, že jsou relevantní.
 6. Cvičte a upravujte: Nacvičte svůj pitch před zrcadlem, s přáteli nebo v profesionálním prostředí. Žádejte o zpětnou vazbu a nebojte se dělat úpravy, aby váš pitch byl co nejúčinnější.
 7. Upravte pitch podle situace. Neexistuje univerzální elevator pitch, vždy ho přizpůsobte konkrétní situaci a posluchači.

Tipy pro efektivní elevator pitch:

 • Buďte struční a jděte k věci – Ať se nezaseknete na nepodstatných detailech
 • Používejte srozumitelný jazyk – Vyvarujte se odborným názvům a zkratkám. Myslete na to, s kým budete mluvit.
 • Zdůrazněte své silné stránky a přínosy pro firmu – S tím souvisí dobrá příprava a zjištění si informací o firmě.
 • Buďte sebevědomí a energičtí – Pokud si nebudete věřit, je dost možné, že ani druhá strana nebude věřit vám.
 • Usmívejte se a navazujte oční kontakt – Pomůže vám to s předchozím bodem.
 • Připravte si verzi pro online prostředí – V onlinu nemáte možnost využívat neverbální komunikaci. Je zde tedy ještě větší důraz na obsah sdělení.

 

Příklady elevator pitchů:

1. Elevator Pitch čerstvého absolventa

„Dobrý den, jmenuji se Anna Veselá a právě jsem dokončila magisterské studium v oboru Mezinárodní vztahy na Masarykově univerzitě, kde jsem se zaměřila na ekonomickou diplomacii. Během studia jsem absolvovala stáž v mezinárodní obchodní komoře, kde jsem pomáhala organizovat networkingové akce a podílela se na výzkumu tržních trendů. Hledám pozici, kde bych mohla uplatnit své analytické dovednosti a vášeň pro mezinárodní obchod, a kde bych mohla přispět k rozvoji obchodních strategií vaší společnosti.“

2. Elevator Pitch profesionála měnícího kariéru

„Dobrý den, jmenuji se Marek Novotný a po deseti letech v oblasti finančního poradenství, kde jsem se specializoval na korporátní finance a investiční strategie, hledám novou výzvu v technologickém sektoru. Mám silné analytické dovednosti a hluboké pochopení finančních procesů, což mi umožňuje efektivně řešit složité problémy a přinášet inovativní řešení. Věřím, že mé dovednosti a zkušenosti mohou přinést novou perspektivu do vašeho týmu a pomoci vaší společnosti dosáhnout jejích cílů v oblasti produktového vývoje a tržní expanze.“

3. Elevator Pitch zkušeného profesionála hledajícího rozvoj

„Dobrý den, jmenuji se Lucie Křížová a jsem zkušená projektová manažerka s více než 12 lety praxe v oblasti IT a softwarového vývoje. Ve své poslední pozici jsem vedla mezinárodní týmy při vývoji a implementaci softwarových řešení pro globální klienty, což vedlo k zlepšení efektivity o 30% a zkrácení času uvedení produktu na trh o 20%. Hledám příležitost, kde bych mohla dále rozvíjet své dovednosti v řízení složitých projektů a přispět k inovaci ve vaší společnosti, přičemž využiji své zkušenosti s agilními metodikami a týmovým leadershipem.“

Elevator pitch je důležitým nástrojem pro každého, kdo chce na pracovním trhu zaujmout. Dobře připravený a efektivně prezentovaný pitch vám může otevřít dveře k novým příležitostem a pomoci vám získat vysněnou práci. 

Pokud máte zájem, nahrajte svůj pitch na video a pošlete mi ho na e-mail: korinkova.aneta@gmail.com. Ráda vám poskytnu zpětnou vazbu. 🙂

Anet 🌸

Dále si třeba můžete poslechnout a přečíst:

S Petrou Bouškovou o umění skvělě prezentovat

S Barborou Beranovou a Marcelou Drašnarovou o kariérní změně

Jak si vyjednat práci na zkrácený úvazek

 

Share This